Jak udekorować mieszkanie na Wielkanoc?

Wielkanoc to specjalny czas w okresie wiosennym, w którym Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa. Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie, więc nic w tym dziwnego, że z jego okazji domy są specjalnie udekorowane, aby tworzyły atmosferę radości i miłości. Istnieje wiele ciekawych oraz kolorowych ozdób nadających mieszkaniu wiosennego, radosnego, świątecznego klimatu.

Święta Wielkanocne są najważniejszymi i najstarszymi świętami chrześcijańskimi, które zaczęto obchodzić około IV wieku. Dekoracje wielkanocne są dużo młodsze i wywodzą się z czasów pogańskich. Tradycja malowania jajek była już znana w starożytnym Rzymie, Grecji i Persji. Malowane jajka stanowiły dla tych ludów symbol życia wiecznego oraz uważano, że przynoszą pomyślność i szczęście. Nic więc dziwnego, że z czasem zostały przejęte przez kulturę chrześcijańską, ponieważ ich symbolika doskonale pasuje do Świąt Wielkanocnych. Oprócz dekoracji w formie jajek malowanych na różne kolory, do grona ozdób wielkanocnych zalicza się też stroiki z wierzbowych bazi czy też gałązek bukszpanu. Dużą popularnością cieszą się też tradycyjne kompozycje kwiatowe.

Dekoracje Wielkanocne

Dekoracje wykonane z jajek

Dla wielu ludzi podstawową dekoracją wielkanocną jest pisanka czyli jajko dekorowane atrakcyjnym wzorem z roztopionego wosku, farby, barwnika, itp. Oprócz pisanek na rodzinnych stołach można znaleźć inne barwne, jajeczne dekoracje, takie jak ażurki, kraszanki czy też drapanki. Aktualnie dużą popularność zyskują rysowanki i malowanki ozdabiane przy pomocy różnokolorowych flamastrów albo farbek. Inną nowoczesną formą dekoracji wielkanocnej jest tak zwana oklejanka. Jajka można oklejać płatkami kwiatów, błyszczącym papierem czy też papierowymi szablonami.

Tworzenie dekoracji Wielkanocnych

Wypiekane dekoracje wielkanocne

Oprócz wspomnianych wyżej ozdób wykonanych z jajek, na stołach wielkanocnych często pojawiają się pisanki z drewna, baranki z porcelany czy też kurczaki plecione z włóczki. Okazuje się, że istnieje też wiele pomysłów na słodycze, które mogą być nie tylko smaczne, ale również bardzo atrakcyjne. Godne polecenia są maślane ciastka w kształcie jajek, które udekorowane są lukrem, płatkami czekolady lub innymi jadalnymi ozdobami. Można umieszczać je w wiklinowych koszach dekoracyjnych czy też w stroikach. Problemem w przypadku tych ozdób jest to, że potrafią szybko znikać. Innym pomysłem jest tworzenie ciekawych dekoracji, takich jak baranki albo zajączki z masy solnej.

Oryginalne i ciekawe dekoracje ze skorupek po jajkach

Najpopularniejszą ozdobą ze skorupek po jajkach jest oczywiście oklejona czy też pomalowana wydmuszka. Warto jednak zaznaczyć, że niepomalowane, naturalne skorupki jaj mogą zostać wykorzystane jako świeczniki do tea-lightów czy też małe doniczki, w których mogą rosnąć kiełki albo rzeżucha. Dekoracje tego typu będą doskonale prezentować się na parapecie czy też na wielkanocnym stole. Warto skorzystać ze specjalnych pudełek lub kieliszków na jajka, aby mieć pewność, że dekoracje tego rodzaju zachowają swoją stabilność.

Kolorowe ciastka na wielkanoc

Estetyczne i interesujące stroiki wielkanocne

Istotnymi dekoracjami, bez których wielu ludzi nie wyobraża sobie wielkanocnych stołów, są stroiki. Na rynku gotowych jest wiele dekoracji tego rodzaju dostępnych w różnych kolorach i stylizacjach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Interesujące stroiki można wykonać samodzielnie z suchych źdźbeł trawy, kraszanek albo pisanek. Z trawy można upleść gniazdo i dla zapewnienia mu idealnego wyglądu warto popryskać je lakierem do włosów. W gnieździe powinno się umieścić jajka pomalowane na jakieś wiosenne, żywe kolory.

Ciekawe dekoracje można wykonywać również z gałązek różnych drzew. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w wazonie gałązki drzewa owocowego. Można na niej wieszać jajka, pióra, motylki oraz inne dekoracje kojarzące się z radosnymi świętami wielkanocnymi i porą wiosenną. W takich stroikach warto też używać tradycyjnych elementów dekoracji, jakimi są gałązki wierzby z dobrze znanymi baziami.

Warto też pomyśleć o innych ozdobnych elementach na stole wielkanocnym. Odpowiedni obrus, stylowe doniczki czy też kolorowe rośliny. Rozwiązań jest bardzo wiele, a ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.