Zasłony do salonu – jak je wybrać?

Miejscem najczęściej uczęszczanym przez gości w mieszkaniu jest salon, nie dziwi więc fakt, że domownicy starają się, by miejsce to przykuwało uwagę swoim charakterem. Aby uzyskać korzystny efekt oraz uznanie w oczach odwiedzających należy zwrócić uwagę na takie elementy jak meble oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Nie inaczej jest w przypadku zasłon, które dopełniają estetyki okien.

Przyciemniane wnętrze wraz z ciekawą stylistyką vs spójna kompozycja

Koncentrując swoje działania na wyborze odpowiednich zasłon do salonu, należy sprecyzować, czy mają one pełnić jedynie funkcję ozdobną, czy też zastąpią one tradycyjne rolety oraz żaluzje. Jeśli domownik jest przekonany, że zrezygnuje z montażu firan, to może wybrać zasłony typu blackout. Takie rozwiązanie gwarantuje brak prześwitów, nawet po zapaleniu światła, ponieważ jest ona wykonana z grubego materiału.

Zasłony do salonu

Kolejną kwestią jest to, czy zasłony mają komponować się z resztą pomieszczenia, czy też mają wyróżniać się na tle pozostałych elementów? W przypadku pierwszego wariantu wystarczy zastosować komplet tkanin o tej samej tonacji kolorystycznej w całym salonie. Zachowana w ten sposób harmonia odda wrażenie pełnej kompozycji. Jeśli jednak zależy nam na ekspozycji zasłon na tle kanapy lub mebli warto wybrać odważną fakturę lub wzór, który z pewnością doda ciekawego kontrastu.

Właściwy montaż zasłon do salonu

W zależności od typu instalacji dostępne są zasłony z przelotkami oraz szelkami, a także modele montowane na taśmie. Pierwszy typ wybierany jest przez tych domowników, których karnisz jest łatwo dostępny, a cały montaż opiera się na przeciągnięciu każdej przelotki przez specjalne metalowe kółka na karniszu. W przypadku kiedy w mieszkaniu znajduje się podwieszany sufit, wtedy sprawa nieco się komplikuje, gdyż karnisz ukryty jest w postaci szyny. W takiej sytuacji wybór zasłony na taśmie pozwoli zapewnić właściwe ułożenie materiału, bez zbędnego marszczenia tkaniny. Zachęcamy do zapoznania się szeroką ofertą zasłon do salonu na stronie https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html

Zasłony do salonu w ciemnych kolorach

Właściwe wymiary gwarancją trafnego wyboru

Udając się do sklepu w celu zakupu zasłony, należy pamiętać o takich parametrach jak szerokość oraz wysokość okna. Za pomocą tych danych łatwiej będzie sprecyzować czy ma ona sięgać aż do samej ziemi, czy też lepszym rozwiązaniem będzie zasłona zakończona na wysokości parapetu. Godne polecenia są tak zwane modele panelowe, zakończone uchwytem pełniącym funkcję obciążnika. Ich zastosowanie opiera się na zredukowaniu działania wiatru, który wypychałby zasłony na zewnątrz pomieszczenia.

Zielone zasłony do salonu

Zasłony na zamówienie, czy może gotowe kompozycje?

W przypadku gotowych modeli klient nie musi zaprzątać swojej głowy rozmyślaniem nad konkretną kolorystyką lub wzornictwem, a cały zakup dokonuje się w ciągu kilku minut. Jednak czy jest to właściwe podejście? Z jednej strony oszczędzamy czas, jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązanie stanie się powtarzalne, a co za tym idzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później spotkamy bliźniacze aranżacje w domu znajomych. Jeśli chcemy uzyskać niezwykłe doznania oraz zależy nam na nowoczesnym wyglądzie salonu, należy zdecydować się na kupno zasłon na metry. Profesjonalne sklepy zajmujące się stylistyką wnętrz zapewnią indywidualny krój oraz fakturę. Efekt końcowy zaskoczy nawet największego, niezdecydowanego malkontenta.

Odpowiednia tkanina

W kontekście zasłon, które będą stanowiły ostateczny wygląd salonu, do najbardziej popularnych materiałów zaliczają się woale, szyfony oraz tiule. Są one bardzo cienkie, dlatego też, jeśli chcemy uniknąć wzroku ciekawskich sąsiadów, dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowej warstwy firan w celu zapewnienia prywatności domowników. Jeśli salon ma prezentować się w pewnym przyciemnieniu, zasłony powinny być wykonane z weluru lub aksamitu, które są dużo grubsze niż wcześniej wymienione tkaniny.

Zasłony pudrowy róż do salonu

Kolorystyka

Białe zasłony są powszechnym wyborem, gdyż sprawdzą się w każdym wnętrzu, natomiast odważny kolor zarezerwowany jest dla salonów o spokojnej tonacji. W przypadku jednolitych wnętrz, warto pomyśleć o wzorzystych zasłonach, pełnych ornamentów, które ożywią salon i sprawią, że wyważona stylistyka zostanie dopełniona.