Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Praktyczne wskazówki!

Wzrastająca świadomość społeczna dotycząca projektowania wnętrz oraz coraz częstsze zwracanie uwagi na funkcjonalność przestrzeni domowej to dwa główne powody niesłabnącego wzrostu popularności stylu skandynawskiego. Czym charakteryzuje się ten nurt architektury wnętrz? Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek, które ułatwią zaaranżowanie twojego mieszkania!

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Choć początki stylu skandynawskiego datowane są na lata 30 XX wieku, prawdziwy boom na ten nurt designu wnętrz nastąpił w latach 50 wraz z powstaniem nagrody Lunninga. Głównym założeniem stylu skandynawskiego jest prostota aranżacji, a także dbanie o funkcjonalność i przestrzenność mieszkania. Ważną rolę odgrywa kolorystyka ścian i mebli, które utrzymane są w jasnych barwach. Częste wykorzystanie bieli, szarości i jasnego błękitu pozwala na optyczne wyolbrzymienie przestrzeni, a także na ich rozjaśnienie. Wnętrza w stylu skandynawskim muszą być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe w użyciu. W osiągnięciu takiego efektu pomaga rezygnacja z firanek i zasłon, a wrażenie bezdusznej sterylności kontrowane jest poprzez dekoracje utrzymane w duchu minimalizmu i wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Co istotne, również sztuczne światło pozbawione jest przepychu – przy projektowaniu wnętrz w stylu skandynawskim stosuje się proste, szklane lampy, a także papierowe abażury.

Skandynawskie wnętrza

Kolorystyka w stylu skandynawskim

Projektowanie mieszkania w stylu skandynawskim najlepiej zacząć jest od wyboru odpowiedniej kolorystyki. Wnętrze powinno być w całości utrzymane w jasnych, neutralnych barwach. Najczęściej wybieranym kolorem dla ścian jest biel, ale warto zastanowić się też nad beżem. Osobną kwestią jest wybór podłogi – w jej przypadku postawić można na ciemniejsze barwy. Doskonale sprawdza się tutaj jasnobrązowa, drewniana posadzka, albo granitowe płyty. Podczas projektowania kolorystyki wnętrza w stylu skandynawskim warto pamiętać, że głównym celem wykorzystania jasnej kolorystyki jest rozjaśnienie przestrzeni. Dlatego podczas dobierania mebli nie wolno używać kontrastujących ze sobą barw, choć można pozwolić sobie na odrobinę żywszych kolorów – z bielą dobrze współgra pomarańcz oraz róż. Ciekawym zagadnieniem jest także dobór dywanów – w niektórych przypadkach warto z nich zrezygnować, choć zazwyczaj dobrym pomysłem jest wyposażenie się we włochaty dywan współgrający z kolorem ścian w pokoju.

Dekoracja w stylu skandynawskim

Funkcjonalne mieszkanie, naturalne materiały

Ogromną pomocą w projektowaniu funkcjonalnego mieszkania jest wykorzystanie naturalnych materiałów, które są gwarancją prostoty. Zalecenia te warto jest mieć na uwadze podczas dobierania mebli. Mieszkanie zaprojektowane w stylu skandynawskim powinno mieć ich ograniczoną liczbę – należy brać pod uwagę tylko te meble, które są niezbędnymi elementami danego pokoju. Niewielka liczba mebli pozwala na podkreślenie przestrzeni mieszkania i dobrze współgra z niewielką ilością ozdób. Ciekawym nurtem stylu skandynawskiego jest wykorzystanie mebli ręcznej roboty – wbrew pozorom tak wykonane meble mogą perfekcyjne współgrać z całością mieszkania!

Dekoracja okna w stylu skandynawskim

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Podczas projektowania wnętrz w stylu skandynawskim nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu. Okna powinny być białe, bezwzględnie należy również zrezygnować z firanek i zasłon, które zastąpić można funkcjonalnymi roletami. Dobre, naturalne oświetlenie pozwala dodatkowo rozświetlić przestrzeń mieszkania i zbudować wrażenie ciepła, przytulności. Podczas wyboru lamp należy postawić na minimalizm – jasny metal i zwykłe szkło doskonale współgrają z drewnianą podłogą i niewielką ilością mebli. Niezłym pomysłem jest także wykorzystanie papierowych abażurów, które sprawdzają się jako elementy ozdobne i nie rażą nadmiernym przepychem. Podczas wybierania lamp należy pamiętać także o prostocie formy – należy bezwzględnie unikać skomplikowanych, wymyślnych kształtów. Projektując wnętrze w stylu skandynawskim warto mieć na uwadze przede wszystkim prostotę i funkcjonalność mieszkania.