Nowoczesna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia jest bardzo istotnym wnętrzem spełniającym zadania praktyczne. Nie oznacza to jednak, że urządzając takie miejsce, nie trzeba zwracać uwagi na jego estetykę. Istnieje wiele nowoczesnych elementów oraz stylizacji pomieszczeń kuchennych, spośród których każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Wiele osób decyduje się na kuchnie, które są nie tylko atrakcyjne i nowoczesne, ale również zapewniają wygodną pracę przy przygotowywaniu różnych posiłków. Warto zastosować się do kilku zasad, aby móc cieszyć się kuchnią o nowoczesnym charakterze.

Każdy, kto planuje urządzenie nowoczesnej kuchni, powinien pamiętać o tym, że zgodnie z nowymi trendami, jest to przede wszystkim przestrzeń otwarta. Dobrym pomysłem jest na przykład stosowanie takich samych albo podobnych posadzek zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach dziennych. W ten sposób można wizualnie powiększyć nawet małą kuchnię oraz płynnie zaznaczyć jej granice. Nowoczesne pomieszczenia kuchenne są najczęściej łączone z salonami i tworzone są tak zwane wyspy albo półwyspy. Oprócz tego w wielu pomieszczeniach kuchennych stylizowanych na nowoczesne, umieszczane są stoły jadalne, a istotne są także dodatki takie jak np. firany kuchenne.

Nowoczesna kuchnia
Salon z nowoczesnym aneksem kuchennym

Nowoczesne trendy w zakresie projektów kuchni

Współczesne czasy są takie, że każdy ma wiele na głowie i mało rodzin ma możliwość spotykania się w komplecie przy stole w jadalni. Często młodzi ludzie traktują kuchnię jak każde inne pomieszczenie dzienne, w którym przygotowywanie posiłków łączy się z zabawą z dziećmi, ich wychowaniem, wspólnymi rozmowami, itp. W związku z tym kuchnia w dzisiejszych czasach zyskała status równie ważnego pomieszczenia jak pokój dzienny. Nic więc dziwnego, że wnętrza takie są ze sobą często łączone.

Honkery w nowoczesnej kuchni

Funkcjonalne kuchnie dopasowane do potrzeb użytkowników

Nowoczesne pomieszczenia kuchenne powinny być przede wszystkim ergonomiczne oraz komfortowe. Oznacza to, że wszystko powinno być tak zaprojektowane, aby najpotrzebniejsze rzeczy zawsze były dostępne pod ręką. Blaty powinny mieć wysokość dopasowaną do wzrostu starszych i młodszych domowników. Nie należy też zapominać o nowoczesnym sprzęcie, takim jak ciche zmywarki, urządzenia ułatwiające gotowanie czy też lodówki informujące o stanie zapasów. W dzisiejszych czasach każdy może wymyślić kuchnię od zera i dopasować to pomieszczenie do własnych potrzeb.

Interesujące propozycje nowoczesnych aranżacji kuchennych

W związku z powyższymi informacjami oraz wymaganiami, wielu specjalistów z dziedziny aranżacji wnętrz, przygotowało mnóstwo ciekawych projektów. Warto zapoznać się z kilkoma przykładami, aby dowiedzieć się jak wyglądają współczesne kuchnie o nowoczesnym charakterze.

Nowoczesna kuchnia w szarych kolorach
Szare meble w nowoczesnej kuchni

Domowe kuchnie podobne do kuchni zawodowców

Wielu ludzi chciałoby się poczuć jak szefowie kuchni najlepszych restauracji na świecie. Nic więc dziwnego, że jednym z trendów jest wzorowanie się na kuchniach, jakimi dysponują zawodowi kucharze. W miejscach takich dominują wyspecjalizowane blaty, duże urządzenia oraz szafy na sporą ilość naczyń, sztućców i innych przydatnych przedmiotów. Duże i dobrze wyposażone kuchnie pozwalają na gotowanie wielu potraw potrzebnych do organizacji dużych przyjęć.

Nowoczesny minimalizm w aranżacjach kuchennych

Drugim istotnym trendem w projektach wnętrz kuchennych jest minimalizm. W kuchniach takich stosowane są jak najmniejsze, minimalne urządzenia, które często są ukrywane za drzwiami, a ich wygląd na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z gotowaniem i przyrządzaniem posiłków. Projekty minimalistyczne są idealne dla właścicieli małych mieszkań czy też domów.

Białe meble idealne do nowoczesnych kuchni

Biała kuchnia nowoczesna

Współczesne kuchnie są projektowane tak, aby prezentowały się atrakcyjnie lub aby były niewidoczne w połączeniu z salonem. Jeśli chodzi o umeblowanie takich wnętrz to najlepiej do nowoczesnego stylu pasują meble w kolorze białym. Jest to neutralna barwa, która pasuje praktycznie wszędzie, niezależnie od rozmiaru wnętrza. Stosowanie białych mebli pozwala również na optyczne powiększenie przestrzeni. Do tego atrakcyjny biały kolor kojarzy się z czystością, która jest bardzo istotna w kuchni.