Jak urządzić pokój dla chłopca?

Urządzenie pokoju dla chłopca okazuje się dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Dziecko każdego dnia odkrywa otaczający go świat, aranżacja jego pokoju powinna uwzględnić nie tylko miejsce do zabawy, ale także nauki, w przypadku starszych dzieci. W jaki sposób urządzić pomieszczenie, aby było funkcjonalne, wygodne i przytulne dla młodego człowieka?

Funkcjonalne meble do pokoju chłopięcego

W pokoju dla chłopca najważniejszymi meblami są: łóżko, szafa i biurko, służące do zabawy albo nauki. Istotne są również meble do przechowywania zabawek, dzięki którym każda rzecz znajdzie swoje miejsce. Warto pamiętać o wszelkich szafkach, komodach czy regałach, które powinny być dostosowane do potrzeb dziecka. Chłopcy uwielbiają miękkie pufy, te o wyglądzie piłki nożnej są dobrą propozycją dla małego miłośnika sportu. Ciekawą opcją są meble rosnące razem z dzieckiem, które posłużą mu przez wiele lat.  Atrakcją w chłopięcym pokoju może być efektywne łóżko w kształcie auta, niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w oświetlenie i dźwięki. Taki mebel uszczęśliwi zwłaszcza te młodsze dzieci. Urządzając pokój nastolatka, lepiej postawić na uniwersalne rozwiązania. Ważnym miejscem pracy każdego ucznia jest biurko, najlepiej z miejscem do przechowywania książek i zeszytów. Krzesło do niego powinno mieć opcję regulacji wysokości, wykonane z solidnych materiałów, które zadba o kręgosłup dziecka. Planując pokój dla chłopca, należy pamiętać o zastosowaniu praktycznego systemu przechowywania zabawek. Przydadzą się do tego celu wszelkiego rodzaju kosze i pojemniki. Warto zadbać również o miejsce na książki i pluszaki, można je umieścić na wiszącej półce, z której dziecko powinno bez problemu wziąć daną rzecz.

Fot. Pexel

Kolorystyka i dodatki

Wystrój pokoju dla chłopca musi być odpowiednio przemyślany. Aby, podkreślić męski styl, można zastosować na ścianach fototapety z torem wyścigowym, murawą piłkarską czy autami. Kolorystyka musi przede wszystkim odpowiadać dziecku, ale także wpływać pozytywnie na jego odpoczynek i skupienie. Nie warto przesadzać z ilością barw. Często wybieranym kolorem do pokoju chłopięcego jest granatowy, czerwony, niebieski, zielony czy szary. Dodatki w pomieszczeniu podkreślą oraz uzupełnią całą aranżację. Dekoracją może być wzorzysta narzuta na łóżko, poduszki, oświetlenie, ciekawy dywan czy oryginalna tapeta na jednej ścianie. Oryginalną propozycją są również naklejki na ścianę 3D z bohaterami ulubionych dziecięcych bajek. Wśród często wybieranych tapet są te z motywami zwierzęcymi, roślinnymi, a także te ukazujące piękno kosmosu. Dodatkiem samym w sobie są również meble dziecięce, zwłaszcza łózka o oryginalnych kształtach, na przykład samochodów wyścigowych. Pokój chłopięcy nie powinien być nudny, jednak nie warto przesadzać z ilością ozdób.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem pomieszczenia jest właściwe dobrane oświetlenie. Nie należy na nim oszczędzać, gdyż to właśnie od niego zależy zdrowie oczu dziecka. Obowiązkowym puntem jest oczywiście lampa na suficie, warto jednak uwzględnić także dobrą lampę na biurko, przy której dziecko bez problemu będzie mogło rysować czy odrabiać lekcje. Poleca się doświetlić także strefę zabaw i umieścić kinkiet czy lampę stołową przy łóżku, aby dziecko mogło w razie potrzeby z niej korzystać. Planując elektrykę pokoju dla dziecka, należy pamiętać o dodatkowych gniazdkach, musi ich starczyć na wszelkie urządzenia elektroniczne i elektryczne. Przy małych dzieciach kontakty muszą być dobrze zabezpieczone, a do włączników światła dziecko powinno mieć swobodny dostęp.