Kolor roku 2021 – jakie dodatki wybrać w tym kolorze.

Amerykański Instytut Pantone każdego roku wybiera kolor, który staje się inspiracją dla architektów, projektantów i designerów wnętrz. W tym roku wybrane zostały dwa – praktyczny i wyciszający szary (Ultimate Grey) i radosny, pełny ciepła żółty (Illuminating Yellow).  Kolory te w odniesieniu do trudnej rzeczywistości pandemii, mają być symbolem poczucia stałości i optymizmu, których obecnie każdy poszukuje. Wyjątkowy wybór właśnie tych dwóch kolorów, daje też większe możliwości w aranżacji mieszkań i domów.

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i warto zadbać o odpowiedni dobór barw w swoim otoczeniu. Ważne jest oczywiście to co jest modne, ale jeszcze ważniejsze jest to, żebyśmy dobrze się w czuli w danej kolorystyce. Połączenie spokojnego szarego i energetycznego żółtego może przynieść różne, interesujące efekty, w zależności, który kolor wybierzemy na dominujący.

Pół na pół

Pierwszym wyborem kolorów będzie decyzja jakimi farbami pomalować ściany. Nie wszystkie nowoczesne mieszkania muszą być białe. Czasem bardzo dobrze na oryginalny wygląd wnętrza wpływa intensywny kolor jednej ze ścian lub dwóch. Akurat szary będzie bardzo dobrze tonował “wybuchający” żółty, a przy tym jedną ze ścian można dodatkowo utrzymać w bieli.

Taki kolorystyczny układ pół na pół można połączyć z funkcjonalnym podziałem pokoju, np. na strefę relaksu i wyciszenia (szary) i rodzinnych spotkań przy stole (żółty). Ponieważ już kolor ścian będzie wyglądał odważnie, dlatego w takim przypadku trzeba już uważać na dodatki, takie jak zasłony, dywany, donice czy inne ozdoby, które mogą być utrzymane np. w kolorze srebrnym, szarym lub białym. W odpowiednim połączeniu, mieszkanie z szaro-żółtymi dodatkami sprawdzi się zarówno w eleganckiej i klasycznej wersji, jak i w nowoczesnej i kreatywnej.

Jak promyk słońca

Wnętrza industrialne kochają szarości. Gdy dominującym kolorem zrobimy właśnie szary – na ścianach, meblach, tekstyliach, to wtedy wykorzystanie jednego lub kilku niewielkich detali w barwie żółtej, przyniesie bardzo ciekawy efekt. Jedynym żółtym elementem może być pluszowy, wygodny fotel, albo wełniany, puszysty dywan.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na kilka drobnych żółtych detali, to mamy jeszcze większe pole do popisu. Mogą to być ramki w obrazkach, doniczki na parapecie, klosz lampy, albo przytulny pled i poduszki. Jeżeli chcemy uzyskać efekt ‘promyka słońca’ w naszym salonie, nie warto wprowadzać więcej kolorów, a przynajmniej pozostałe dodatki powinny być już w spokojnych, wygaszonych barwach. Bardzo przyjemny rezultat w takiej kompozycji dadzą także kwiaty kwitnące na żółto, ustawione na oknie, półkach czy stole. Warto też postawić na żółtą barwę dekoracji wykonanych z metalu, drutu, szkła, czy przedmiotów lakierowanych, gdyż wtedy jeszcze mocniej wydobędziemy siłę tego koloru.

Nie tylko w salonie

Połączenie szarego i żółtego można z powodzeniem wykorzystać też w kuchni, decydując się np. na żółtą zastawę, deski do krojenia, czajnik czy w ogóle sprzęt kuchenny. Może nie uda się nam skompletować całego od razu, ale krok po kroku na pewno tak. Żółty kolor bardzo dobrze wpływa na apetyt więc miejsce, jak najbardziej odpowiednie.

Elementy radosnego, żółtego koloru warto także wprowadzić w połączeniu z szarym do pokoju dziecięcego. Mogą być to wzory na tapecie, albo tekstyliach czy pościeli. Uniwersalne barwy będą pasować zarówno do pokoju dla chłopca, jak i dla dziewczynki. W dodatku, w takiej kolorystyce odnajdą się zarówno małe dzieci, jak i nastolatki, dla których oryginalne ozdoby w kolorze żółtym, np. rower zawieszony na ścianie, czy neon – dodadzą awangardowego blasku.