Dodatki do sypialni, czyli wystrój jak ze snów

Sypialnia, w dosłownym znaczeniu, to miejsce, w którym się śpi. Ale czy można traktować tak jednoznacznie pomieszczenie, w którym spędza się około 1/3 swojego życia? To przestrzeń intymna, domowa strefa relaksu, świątynia odpoczynku. Nie bez znaczenia jest tu zatem sceneria. Starannie dobrane kolory ścian, przemyślane ustawienie mebli czy odpowiednie oświetlenie, mają głównie znaczenie funkcjonalne. O charakter pomieszczenia, ale i o nastrój domowników zadbają natomiast dodatki do sypialni.

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę to stale popularne modne dodatki do sypialni. Akcenty takie jak obrazy, grafiki czy plakaty dodają nie tylko uroku, ale i charakteru. Mogą mieć one wartość rodzinną, ale też stanowić nowoczesny element wyposażenia. Ważne jest, by pasowały do aranżacji wnętrza, jego kolorystyki oraz stylu. Dobrze dobrane dekoracje ścienne urozmaicą i wzmocnią indywidualizm pomieszczenia.

Tekstylia

Najczęściej spotykane dodatki w sypialni to wyroby tekstylne. Narzuty, koce czy ozdobne poduszki to najszybszy sposób, by ożywić lub nadać czterem ścianom przytulności. Właściwie dopasowane ozdobniki to takie, które współgrają ze sobą, ale i z całą aranżacją pokoju. Odpowiednio wyeksponowane potrafią całkowicie odmienić wystrój, a nawet wyeksponować określony mebel czy wydzieloną część pomieszczenia. 

Oprawa podłogi

Zetknięcie z zimną podłogą po wstaniu z łóżka nie jest przyjemnym doznaniem. Jakie dodatki do sypialni ochronią nas przed porannym szokiem? Wykładziny czy dywany będą tutaj idealnym rozwiązaniem. Poza izolacją przed zimnem, tłumią one również odgłosy i bez wątpienia stanowią kolejna cegiełkę w celu zbudowania harmonijnego i spójnego wnętrza. Komfortowe podłoże sprzyja wypoczynkowi i relaksowi.

Lustrzane ozdoby

Mała sypialnia dodatki musi mieć dobrane w sposób szczególnie przemyślany. Największym sprzymierzeńcem będą tutaj lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. Dodatkowo, zwierciadła dodają pomieszczeniu elegancji, a zaaranżowane w formie toaletki wzbogacają pokój w praktyczny i pełen uroku zakątek. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie elementów lustrzanych. Odbijają one światło, ale również widok, zatem niezwykle korzystnym będzie umieszczenie ich w takim miejscu, które pozwoli zapożyczyć piękną scenerię.

Personalizacja

Hitem ostatnich lat są elementy personalizowane. Zdjęcia, czy umieszczone na ścianach napisy, wzmacniają efekt intymności. W tak osobistym pomieszczeniu jak sypialnia warto jednak otaczać się przedmiotami, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie. Fotografie przypominające miłe chwile, czy też sentencja bliska sercu, bez wątpienia umilą i zasypianie, i pobudkę.

Roślinne ożywienie

Kwiaty w sypialni to doskonały dodatek dekoracyjny. Dzięki szerokiej palecie barw mogą idealnie skomponować się z wnętrzem lub wprowadzić ciekawy kontrastujący akcent. Mało tego, mogą mieć one dobroczynne działanie na otoczenie poprzez nadanie przestrzeni przyjemnego zapachu oraz z uwagi na nawilżanie powietrza i oczyszczanie go z toksyn. Rośliny takie jak:

  • paproć,
  • aloes, 
  • storczyk,
  • fikus sprężysty,
  • kaktus wielkanocny,
  • gerbera,
  • skrzydłokwiat,
  • dracena wonna,
  • zielistka,

ułatwią zasypianie i poprawią samopoczucie.

Podsumowując – taka sypialnia, jakie dodatki. Bez względu na to, na które z nich się zdecydujemy warto zachować umiar. Błędnie podjęte decyzje dekoracyjne mogą przynieść dokładnie odwrotny efekt od oczekiwanego. Dodatki do sypialni mają być kropką na “i” oraz ostatecznie definiować jej styl.