Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko?

Łóżko jest nieodzownym elementem każdego mieszkania. Umożliwia regenerujący sen, nierzadko służąc także do wypoczynku, oglądania telewizji czy czytania książki. Powinno być ono właściwej wielkości, wyposażone w miękki materac i trwałą, estetyczną ramę. Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko do sypialni dla dorosłego lub dziecka?

Optymalna szerokość i wysokość łóżka

Aby łóżko było wygodne w codziennej eksploatacji, powinno ono być odpowiedniej wysokości, szerokości i długości. Jeżeli korzysta z niego jedna dorosła osoba, wystarczający będzie model szeroki na 90 cm. Przy dwóch użytkownikach wskazany będzie materac o szerokości 160 – 180 cm. Standardowa długość łóżka wynosi 200 cm; u osób o wysokim wzroście konieczne może okazać się wykonanie ramy na wymiar o nieco większym rozmiarze. Komfortowe wstawanie zapewni materac zlokalizowany na wysokości pomiędzy 40 a 70 cm, zależnie od preferencji osoby korzystającej z sypialni.

Nieco inny wymiar łóżka będzie odpowiedni dla dziecka. Dla niemowlęcia przygotowane są standardowe łóżeczka o wielkości 120×60 cm lub 140×70 cm. Przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej zadowoli się meblem z materacem w rozmiarze 160×80 cm. Nastolatek powinien korzystać już z łóżka 180×90 cm, a nawet 200×90 cm. Także wysokość mebla powinna być niższa niż w przypadku modelu dla dorosłych – szczególnie, jeśli będą z niego korzystać malutkie dzieci.

Trwała i praktyczna rama i stelaż

Rama i stelaż łóżka są niezbędne, by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza przez materac oraz móc w pełni korzystać z jego właściwości. Do materaców piankowych wskazane będą stelaże elastyczne, natomiast do wersji sprężynowych – elastyczno-sztywne bądź sztywne. Wielkość takiego spodu powinna być dopasowana do rozmiaru ramy łóżka. Zazwyczaj do modeli jednoosobowych dedykowany będzie stelaż pojedynczy, a do łóżek podwójnych – dwa osobne, układane na poszczególnych połowach mebla. Mogą one być nieregulowane, sterowane ręcznie lub elektrycznie.

fot: pexel

Istotną częścią każdego łóżka jest również sama rama. Będzie ona wykonana z drewna litego bądź klejonego, płyty wiórowej lub pilśniowej, metalu, a dla dzieci także plastiku. Ramy mogą być także tapicerowane – pokryte welurem, skórą bądź ekoskórą. Takie modele będą miękkie w dotyku i wygodne w codziennej eksploatacji, jednak mogą także szybciej niszczyć się i trudniej czyścić, niż wersje wykonane z lakierowanego drewna.

Wygodny materac

Materac jest najważniejszym elementem łóżka, odpowiedzialnym za wygodę wypoczynku. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele w wielu rozmiarach, o zmiennej grubości i twardości. Jakie popularne propozycje sprawdzą się najlepiej?

Najtańsze będą materace wykonane z pianki. Są one lekkie i elastyczne, dopasowując się do ciała śpiącej osoby. Aby były wygodne, warto zdecydować się na egzemplarze wykonane z pianki termoelastycznej, zapamiętującej kształt sylwetki. Mogą być one także podzielone na kilka stref twardości, zapewniających komfort dla poszczególnych części ciała o różnorodnych potrzebach. Grubość piankowego materaca dla niemowląt zazwyczaj wynosi 10 cm, dla starszych dzieci 14-16 cm, a dla dorosłych minimum 20 cm.

Nieco droższe, ale trwalsze i wygodniejsze będą materace sprężynowe – bonnelowe lub kieszeniowe. Ich grubość powinna wynosić 22 – 24 cm. W wersji bonnelowej sprężyny są połączone ze sobą, wzajemnie się poruszając w momencie kładzenia się lub siadania. Ich wadą jest częste tarcie o siebie, które może wywoływać uporczywe skrzypienie. W modelu kieszeniowym natomiast każda sprężyna jest zamknięta w osobnej, materiałowej kieszonce, pracując jedynie w miejscu nacisku oraz nie generując zakłócających wypoczynek dźwięków. Egzemplarze kieszeniowe są szczególnie polecane w sytuacji, gdy z łóżka korzystają dwie osoby.

Wybierając materac należy zwrócić również uwagę na jego twardość, oznaczaną symbolami od H1 do H5. Najbardziej miękkie będą modele H1 i H2, dedykowane dla dzieci i kobiet. Wersje H3 będą odpowiednie dla mężczyzn o niższej wadze, natomiast H4 – dla osób powyżej 100 kg. Materace H5 są raczej rzadko spotykane w sprzedaży i przeznaczone dla osób bardzo ciężkich.

Zakup łóżka jest jedną z najważniejszych czynności w trakcie aranżacji sypialni. Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko? Powinno być ono odpowiednio duże i wyposażone w dopasowany do preferencji użytkownika materac. Wskazane, by było także wykonane z wysokiej jakości materiałów – dzięki temu przez wiele lat zapewni ono komfortowy i regenerujący sen i odpoczynek.