Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko?

Łóżko jest nieodzownym elementem każdego mieszkania. Umożliwia regenerujący sen, nierzadko służąc także do wypoczynku, oglądania telewizji czy czytania książki. Powinno być ono właściwej wielkości, wyposażone w miękki materac i trwałą, estetyczną ramę. Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko do sypialni dla dorosłego lub dziecka?

Optymalna szerokość i wysokość łóżka

Aby łóżko było wygodne w codziennej eksploatacji, powinno ono być odpowiedniej wysokości, szerokości i długości. Jeżeli korzysta z niego jedna dorosła osoba, wystarczający będzie model szeroki na 90 cm. Przy dwóch użytkownikach wskazany będzie materac o szerokości 160 – 180 cm. Standardowa długość łóżka wynosi 200 cm; u osób o wysokim wzroście konieczne może okazać się wykonanie ramy na wymiar o nieco większym rozmiarze. Komfortowe wstawanie zapewni materac zlokalizowany na wysokości pomiędzy 40 a 70 cm, zależnie od preferencji osoby korzystającej z sypialni.

Nieco inny wymiar łóżka będzie odpowiedni dla dziecka. Dla niemowlęcia przygotowane są standardowe łóżeczka o wielkości 120×60 cm lub 140×70 cm. Przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej zadowoli się meblem z materacem w rozmiarze 160×80 cm. Nastolatek powinien korzystać już z łóżka 180×90 cm, a nawet 200×90 cm. Także wysokość mebla powinna być niższa niż w przypadku modelu dla dorosłych – szczególnie, jeśli będą z niego korzystać malutkie dzieci.

Trwała i praktyczna rama i stelaż

Rama i stelaż łóżka są niezbędne, by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza przez materac oraz móc w pełni korzystać z jego właściwości. Do materaców piankowych wskazane będą stelaże elastyczne, natomiast do wersji sprężynowych – elastyczno-sztywne bądź sztywne. Wielkość takiego spodu powinna być dopasowana do rozmiaru ramy łóżka. Zazwyczaj do modeli jednoosobowych dedykowany będzie stelaż pojedynczy, a do łóżek podwójnych – dwa osobne, układane na poszczególnych połowach mebla. Mogą one być nieregulowane, sterowane ręcznie lub elektrycznie.

fot: pexel

Istotną częścią każdego łóżka jest również sama rama. Będzie ona wykonana z drewna litego bądź klejonego, płyty wiórowej lub pilśniowej, metalu, a dla dzieci także plastiku. Ramy mogą być także tapicerowane – pokryte welurem, skórą bądź ekoskórą. Takie modele będą miękkie w dotyku i wygodne w codziennej eksploatacji, jednak mogą także szybciej niszczyć się i trudniej czyścić, niż wersje wykonane z lakierowanego drewna.

Wygodny materac

Materac jest najważniejszym elementem łóżka, odpowiedzialnym za wygodę wypoczynku. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele w wielu rozmiarach, o zmiennej grubości i twardości. Jakie popularne propozycje sprawdzą się najlepiej?

Najtańsze będą materace wykonane z pianki. Są one lekkie i elastyczne, dopasowując się do ciała śpiącej osoby. Aby były wygodne, warto zdecydować się na egzemplarze wykonane z pianki termoelastycznej, zapamiętującej kształt sylwetki. Mogą być one także podzielone na kilka stref twardości, zapewniających komfort dla poszczególnych części ciała o różnorodnych potrzebach. Grubość piankowego materaca dla niemowląt zazwyczaj wynosi 10 cm, dla starszych dzieci 14-16 cm, a dla dorosłych minimum 20 cm.

Nieco droższe, ale trwalsze i wygodniejsze będą materace sprężynowe – bonnelowe lub kieszeniowe. Ich grubość powinna wynosić 22 – 24 cm. W wersji bonnelowej sprężyny są połączone ze sobą, wzajemnie się poruszając w momencie kładzenia się lub siadania. Ich wadą jest częste tarcie o siebie, które może wywoływać uporczywe skrzypienie. W modelu kieszeniowym natomiast każda sprężyna jest zamknięta w osobnej, materiałowej kieszonce, pracując jedynie w miejscu nacisku oraz nie generując zakłócających wypoczynek dźwięków. Egzemplarze kieszeniowe są szczególnie polecane w sytuacji, gdy z łóżka korzystają dwie osoby.

Wybierając materac należy zwrócić również uwagę na jego twardość, oznaczaną symbolami od H1 do H5. Najbardziej miękkie będą modele H1 i H2, dedykowane dla dzieci i kobiet. Wersje H3 będą odpowiednie dla mężczyzn o niższej wadze, natomiast H4 – dla osób powyżej 100 kg. Materace H5 są raczej rzadko spotykane w sprzedaży i przeznaczone dla osób bardzo ciężkich.

Zakup łóżka jest jedną z najważniejszych czynności w trakcie aranżacji sypialni. Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko? Powinno być ono odpowiednio duże i wyposażone w dopasowany do preferencji użytkownika materac. Wskazane, by było także wykonane z wysokiej jakości materiałów – dzięki temu przez wiele lat zapewni ono komfortowy i regenerujący sen i odpoczynek.

Zasłony do salonu – jak je wybrać?

Miejscem najczęściej uczęszczanym przez gości w mieszkaniu jest salon, nie dziwi więc fakt, że domownicy starają się, by miejsce to przykuwało uwagę swoim charakterem....

Jak samemu przeprowadzić renowacje mebli – praktyczne wskazówki.

Nie zawsze warto pozbywać się swoich starych mebli i zastępować ich nowym modelem. Znacznie ciekawszy rozwiązaniem jest ich renowacja. Jest to doskonały sposób na...

Jak i czym czyścić lodówkę?

Lodówka znajduje się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym i jest jednym z najczęściej używanych urządzeń. Tak intensywne użytkowanie zmuszą nas do tego, abyśmy ją...

Nowoczesna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia jest bardzo istotnym wnętrzem spełniającym zadania praktyczne. Nie oznacza to jednak, że urządzając takie miejsce, nie trzeba zwracać uwagi na jego estetykę. Istnieje...

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Urządzenie pokoju dla chłopca okazuje się dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Dziecko każdego dnia odkrywa otaczający go świat, aranżacja jego pokoju powinna...

Czym kierować się przy wyborze płytek kuchennych?

Zdecydowanie się na jeden, konkretny rodzaj płytek kuchennych nie jest łatwym zadaniem. Istnieją bowiem dziesiątki ich modeli i typów, przez co domownik chcący wyremontować...