Rodzaje firan oraz ich wady i zalety

W sklepach z firanami oraz wyposażeniem wnętrz dostępne są niezwykle zróżnicowane rodzaje firanek. Modele woalowe, żakardowe czy markizety są produkowane ze starannie wyselekcjonowanych tkanin, które determinują ich trwałość, sposób upinania i prania, a także wygodę użytkowania. Jakie typy firan są oferowane w sprzedaży oraz jakie będą ich główne wady i zalety?

Firany z woalu

Woal to miękki, delikatny i nieco lejący materiał, który jest chętnie stosowany do produkcji firanek. Nie jest zbytnio przezroczysty, zapewniając dobrą osłonę przed spojrzeniami przechodniów, a zarazem wpuszcza do wnętrz sporo światła, gwarantując ich optymalne rozjaśnienie. Lekkie firany z woalu są proste do upięcia nawet w najbardziej fantazyjnych kompozycjach. Białe i kolorowe, a także gładkie lub haftowane, są łatwe w dopasowaniu niemal do każdej aranżacji wnętrza. Ten rodzaj firan wymaga delikatnego prania i prasowania. Niestety jest także dość wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, stąd konieczne jest zachowanie pewnej dozy ostrożności w tracie jego użytkowania.

Firany z żakardu

Firanka żakardowa to chyba najpopularniejszy rodzaj firanek spotykany w polskich domach. Jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia, przez długi czas zachowując estetyczny wygląd. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane wzory, gęstości splotów oraz odcienie, które zadowolą nawet najbardziej wymagających kupujących. Firanki o lżejszym splocie przepuszczą optymalną ilość promieni słonecznych, zarazem zapewniając skuteczną ochronę przed wzrokiem sąsiadów. Wersje z gęstszym splotem zabezpieczą przed przegrzewaniem się wnętrz, przynosząc wytchnienie w pokojach o południowej ekspozycji. Firany z żakardu są łatwe w bieżącej pielęgnacji, a zarazem nie wymagają prasowania. Jednocześnie są także dość podatne na osiadanie kurzu, wskazane więc jest ich częste pranie.

Firany i firanki znajdziecie na stronie sklepu internetowego https://alena-firany.pl/firany.html

Firany z tiulu

Tiul to niezwykle delikatny, ażurowy materiał, który znajduje zastosowanie także do produkcji firanek. Uszyte z jedwabiu lub bawełny są bardzo przejrzyste, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w ciemnych wnętrzach sprzyjając ich doświetleniu. Świetnie nadają się do fantazyjnego upinania, umożliwiając stworzenie wielu niebanalnych aranżacji. Wśród wad tego rodzaju firan należy wymienić konieczność ręcznego prania oraz prasowania jedynie w niskiej temperaturze. Dzięki wysokiej przepuszczalności nie izoluje on także zewnętrznego świata, w konsekwencji sprawdzając się raczej jako typowa ozdoba, niż praktyczna przesłona.

Firany z markizety

Markizeta to wyjątkowo dekoracyjny i praktyczny rodzaj firanek, chętnie stosowany w wielu tradycyjnych wnętrzach. Ta tkanina z wyglądu przypomina nieco siatkę, jest stworzona z misternie plecionych oczek o zróżnicowanej wielkości. Zależnie od wybranej gęstości splotu, może ona wpuszczać mniejszą lub większą ilość światła, każdorazowo oferując wysoki poziom prywatności w mieszkaniu. Zaletą firan z markizety jest brak konieczności prasowania – wystarczy powiesić je jeszcze mokre na karniszu, by pod własnym ciężarem wygładziły się i wyschły bez zagnieceń.

Firany z markizety

Firany z organtyny

Organtyna – znana również jako organza – to niezwykle efektowna, błyszcząca i przejrzysta tkanina. Firanka z tego materiału może być wykonana z poliestru, bawełny, nylonu bądź jedwabiu. Skutecznie przepuszcza ona światło, tworząc wokół miękką i nieco bajkową poświatę. Firany z organtyny są dostępne w różnych kolorach, z opcjonalnym:

  • kreszowaniem – trwale gniecioną fakturą,
  • flokowaniem – pokryciem ozdobną warstwą ze strzyży tekstylnej,
  • haftowaniem wybranych wzorów, które zwiększają ich atrakcyjny wygląd.

Ten rodzaj firanek dobrze znosi pranie w pralce oraz prasowanie w niskich temperaturach; zależnie od planowanego efektu można rozwieszać je także bez prasowania.

Firany z batystu

Batyst to delikatny, nieco przezroczysty materiał, który jest używany do produkcji firanek. Zapewnia wysoki poziom prywatności we wnętrzach, a zarazem gwarantuje pełen dostęp światła. Jest lekki i ulotny, a jednocześnie elegancki, umożliwiając stworzenie estetycznej i funkcjonalnej dekoracji okiennej. Batystowe firany są przewiewne i wytrzymałe, dobrze znoszą pranie w pralce oraz prasowanie. Występują zarówno w gładkiej formie, jak i z dodatkowym haftem, prążkami lub strukturą imitującą len. Mogą być także zabarwione na wybrany kolor; pozwala to na ich perfekcyjne dopasowanie do pozostałych elementów aranżacji.

Firany z satyny

W niektórych domach można spotkać również firanki satynowe, wyprodukowane z bawełny, poliestru lub jedwabiu. Cechują się one wysokim połyskiem i odbijaniem światła. Równocześnie są nieprzezroczyste, skutecznie osłaniając przed spojrzeniami przechodniów. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje firan z satyny – zarówno gładkie, jak i kreszowane. Pierwsze z nich wymagają precyzyjnego prasowania, które może sprawiać nieco problemu szczególnie przy dużych wymiarach tkaniny. Aby uniknąć tej kłopotliwej czynności, warto kupić egzemplarze o kreszowanej fakturze.

W sklepach z domowymi tekstyliami dostępne są niezwykle urozmaicone rodzaje firan. Wyprodukowane z różnych tkanin, cechują się nieco odmiennymi właściwościami i wymaganiami. Starannie dobrane do gustu i wymagań mieszkańców, będą trwałą i estetyczną dekoracją okienną salonu, kuchni czy sypialni, przez długi czas ciesząc swoim eleganckim wyglądem i optymalną funkcjonalnością.