Jak i czym czyścić lodówkę?
Marcin • 21 września 2024
Lodówka znajduje się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym i jest jednym z najczęściej używanych urządzeń.
Tak intensywne użytkowanie zmuszą nas do tego, abyśmy ją regularnie czyścili i pielęgnowali. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nasza lodówka posłuży nam przez wiele lat. Jest to szczególnie istotne, gdyż zakup nowego modelu zazwyczaj będzie nas sporo kosztował. Najlepiej przeprowadzać generalny przegląd przynajmniej raz w tygodniu. Warto zrobić to przed większymi zakupami, gdyż łatwiej przyjdzie nam czyścić pustą lodówkę. W ramach takiego przeglądu nie tylko dokładnie czyścimy całe urządzenie, ale także pozbywamy się przeterminowanych produktów, które zalegają w zakamarkach naszej lodówki. Na szczególną uwagę zasługuje otwór odpływowy. Jeżeli dojdzie do jego zanieczyszczenia, może to doprowadzić do zbierania się wody w jej wnętrzu. W skrajnych przypadkach takie zaniedbanie może poskutkować poważnym uszkodzeniem lodówki.
Jak wygląda proces czyszczenia lodówki?
Należy przede wszystkim odłączyć lodówkę od zasilania. Czyszczenie sprzętu podłączonego do prądu jest nie tylko niebezpieczne, ale może także spowodować zepsucie urządzenia na skutek zwarcia elementów elektronicznych. Następnym krokiem jest umycie obudowy naszej lodówki. W zależności od rodzaju materiału, z którego została wykonana, musimy dobrać właściwe środki do jej czyszczenia. Ma to duże znaczenie, gdyż stosowanie niewłaściwych preparatów często prowadzi do pogorszenia wyglądu powierzchni lodówki. Warto przecierać obudowę o wiele częściej niż tylko podczas dokładnego mycia całego wnętrza sprzętu.
Gdy wyczyścimy obudowę lodówki, możemy przejść do głównej części procesu jej czyszczenia. W tym celu konieczne jest wyjęcie z niej wszelkich produktów spożywczych. Oprócz tego usuwamy szklane oraz plastikowe elementy. Zanim będziemy mogli je ponownie włożyć do środka, trzeba będzie je dokładnie umyć i wysuszyć. W przypadku bardziej złożonych części możliwe jest ich dalsze rozłożenie. Znacząco ułatwi to nam ich pielęgnację. Podczas mycia wnętrza lodówki należy unikać zamoczenia panelu sterowania oraz żarówki. W przypadku obecności wentylatora, jego również trzeba chronić przed nadmiarem wody. Następnie pozostaje nam wyczyszczenie otworu odpływowego oraz uszczelki. To właśnie na niej gromadzi się brud oraz resztki produktów spożywczych. Gdy skończymy mycie wnętrza lodówki, warto zostawić ją otwartą, aż zapach środków czystości wywietrzeje.
Jakie preparaty przydadzą nam się podczas mycia lodówki?
Najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ewentualnie można wykorzystać inny rodzaj neutralnego środka na bazie mydła. Nie potrzebujemy przy tym używać zbyt dużo takiego płynu. Niektórzy producenci zalecają stosowanie specjalnych preparatów do pielęgnacji ich lodówek. Z całą pewnością należy jednak unikać środków czyszczących na bazie rozpuszczalników oraz zawierających mikrodrobinek. Kwasy, chlor oraz pasty także nam się nie przydadzą. Zwyczajne mleczko do czyszczenia również będzie mało skuteczne. W przypadku produktów zawierających chlor może dojść do zniszczenia wewnętrznych powłok lodówki. Z kolei powierzchnie metalowe mogą ulec zmatowieniu lub korozji.
Do czyszczenia otworu odpływowego warto używać wacików kosmetycznych na patyczku. Jest to niezwykle praktyczne i tanie rozwiązanie. Oprócz tego przyda nam się gąbka lub miękka ściereczka. W przypadku gąbki nie wolno używać modeli z ostrą powierzchnią. Jeżeli nie chcemy używać żadnych detergentów, optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie mieszanki wody z octem. Taka kombinacja nie tylko skutecznie wyczyści powierzchnię lodówki, ale również efektywnie pozbędzie się nieprzyjemnych aromatów. Z kolei zapach octu szybko wywietrzeje. Dobrym pomysłem jest przetarcie umytej lodówki za pomocą octu. W ten sposób możemy zapobiec rozwojowi pleśni. O ile generalny przegląd lodówki warto robić pod koniec każdego tygodnia, dokładne sprzątanie najlepiej przeprowadzać co miesiąc. Regularnie czyszczona lodówka posłuży nam przez długi czas.