Proste wskazówki jak wybrać firanki do sypialni

Sypialnia jest miejscem relaksu, snu, w którym można się odprężyć po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Jej wystrój powinien sprzyjać wyciszeniu. Niemniej jednak, rano musi nas pozytywnie pobudzać do działania. Jest to druga strona sypialni, w której dużą rolę odgrywa właściwie dobrane światło, tym bardziej dzienne. Okno usytuowane w sypialni powinno wpuszczać do wnętrza, możliwie jak największą ilość naturalnego światła. Dlatego dobrze będzie zawiesić tam lekkie, delikatne i prawie że transparentne firany.

Czym kierować się podczas wyboru firan do sypialni?

Zanim wybierzemy właściwe firanki do naszej sypialni, warto zastanowić się, jaką funkcję mają one spełniać. Odpowiedzmy sobie na istotne pytanie, czy firanki mają pełnić wyłącznie funkcję estetyczną, czy też może również i praktyczną, na przykład zasłaniać wnętrze przed wścibskimi sąsiadami, a może też chronić przed nadmiarem światła, albo sprzyjać odpowiedniemu nasłonecznieniu wczesnym rankiem. Należy również zwrócić uwagę na wielkość sypialni. Jest to niezwykle istotne, gdyż zarówno wymiary firan, jak i ich wzornictwo może optycznie zwiększać, albo zmniejszać pomieszczenie. W większym pomieszczeniu można spokojnie zawiesić długie, duże i bogato upięte firanki. Warto będzie w takim wypadku wybrać gotowe firany. Większym problemem może być wybranie firan do niewielkiej sypialni. W takim przypadku najlepiej będzie wybrać zwiewne i krótkie firanki, które staną się ozdobą okna, jednocześnie go nie przytłaczając. W minimalistycznych wnętrzach, sprawdzą się najlepiej firany bez żadnego wzoru. Szeroki wybór firanek do sypialni można sprawdzić w sklepie internetowym z firanami https://alena-firany.pl/firany-do-sypialni.html

Materiał, z którego wykonano firanki

Osoby będące miłośnikami materiałów naturalnych, bardzo chętnie decydują się na lniane firanki w swojej sypialni. Tego typu tkanina dobrze osłania całe wnętrze, a przy tym przepuszcza sporo światła. Niemniej jednak Len ma jedną wadę: może bardzo łatwo pognieść się w praniu. Zatem firanki wykonane z Lnu, trzeba będzie przez zawieszeniem bardzo dokładnie wyprasować.

Firanki do sypialni
Białe firanki do sypialni

W sypialni można również zawiesić z powodzeniem firanki wykonane z lekkiego poliestru. Wytwarzane są z niego między innymi zwiewne i delikatne woale, które sprawdzają się idealnie w romantycznych wnętrzach. Sporymi zaletami tkanin poliestrowych są duża trwałość i niska cena. Firana poliestrowa jest również łatwiejsza do wyczyszczenia, aniżeli lniana.

Firanki i rolety do sypialni
Firanki i rolety do sypialni

Długość i szerokość firanek w sypialni

W sypialni tak samo dobrze sprawdzają je długie firanki sięgające podłogi, ale także te krótsze, które sięgają zaledwie parapetu. Na pierwszy wariant możemy się zdecydować bez względu na wysokość naszej sypialni – w sklepach oferujących wyposażenie wnętrz możemy nabyć gotowe firanki mające długość 220 cm, a nawet i 250 cm. Istotna jest także szerokość firan: w minimalistycznych wnętrzach najlepiej prezentować się będą gładkie firanki, które dobierzemy dokładnie do wymiaru okna znajdującego się w sypialni. Natomiast w przypadku klasycznych aranżacji przeważają szersze firany, które możemy zmarszczyć dekoracyjnie na karniszu.

Firanki do sypialni na przelotkach
Firanki do sypialni na przelotkach

Kolor firanek do sypialni

W sypialni warto postawić na jasne kolory firan w klasycznych odcieniach écru beżu i bieli. Dzięki nim rozświetlimy pomieszczenie, a ponadto będziemy mogli cieszyć się z naturalnego światła, które wpada przez okno. W sypialni o większych wymiarach możemy się zdecydować na firanki z delikatnym wzorem, chociażby w różnokolorowe kwiaty. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, iż wzorzyste firanki będą znacząco ograniczały dostęp do światła dziennego. Dlatego też do białych, gładkich firanek dobrze będzie dobrać kolorową, grubszą zasłonę.

Podsumowując powyższy artykuł, warto zauważyć, iż dobranie firan do sypialni nie jest zawsze takim łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Powinniśmy je dobrać nie tylko do wystroju wnętrza, ale również do jego wielkości. Możemy postawić na mniej, lub bardziej prześwitujące materiały. W przypadku tych drugich celem uchronienia się przed wścibskim wzrokiem innych osób, warto również kupić ciemne zasłony.