Karnisze z napędem elektrycznym, poznajmy nieco bliżej ich zalety oraz wady

Karnisze z napędem elektrycznym podobnie jak tradycyjny odpowiednik, na co dzień używany do wieszania firan w oknach. Są one coraz częściej spotykane nie tylko w domach, ale także biurach wielu firm. Ponadczasową popularność zawdzięczają dzięki własnej uniwersalności w ich codziennym zastosowaniu. Mają również sporo innych zalet. Niestety, ale równocześnie, mają też i wady. Teraz zastawny je ze sobą. Rozstrzygnijmy tę kwestię, czy warto ich używać, czy też nie?

ZALETY KARNISZY ELEKTRYCZNYCH DO ROZSUWANIA I ZASUWANIA ZASŁON, JAKIE ONE SĄ?

Najważniejsze cechy elektrycznych karniszy, są to:

 • Niewątpliwą zaletą takiego system rozsuwania i zasuwania firan, jest jego uniwersalność. Ponieważ dopasowuje się on praktycznie do każdej aranżacji wnętrza i stylizacji pomieszczenia, w jakim  mają zostać zawieszone zasłony, zamontowane na stale bądź tymczasowo.
 • Wyjątkowo ciche funkcjonowanie elektrycznego systemu napędowego zasłon.
 • Wysoka dopuszczalna masa samego materiału końcowego zasłony, dzięki temu można zawiesić zasłony z ciężkich materiałów (gruby: żakard, woal, ażur, tiul, organza etc.).
 • Ponadto dobry karnisz z napędem elektrycznym oferuje: także możliwość gięcia szyn, gdyż czasami musimy sam karnisz lekko lub więcej wygiąć, żeby móc  dopasować go do nietypowej przestrzeni (miejsca jego montażu).
 • Systemy tego pokroju cechują się niezwykłą wytrzymałością, a co najważniejsze niezawodnością w działaniu na długie lata pracy.
 • Karnisz elektryczny przezwane posiada tzw. delikatny oraz kontrolowany: rozruch stop – zapobiega bujaniu się zasłon przy starcie lub  ich hamowaniu.
 • System taki jednocześnie ma do kilku poziomów prędkości przesuwu zasłony.
 • Niektóre modele karniszy elektrycznych cechują się użyteczną opcją i to  zarówno w domach, jak i w hotelach ─ automatycznie przesuwa się przy każdym pociągnięciu ręką zasłony.
 • Możliwość sterowania manualnego (inaczej ręcznego) przy braku zasilania z sieci elektroenergetycznej.
 • Czołowi ich producenci oferują szeroki wariant kolorystyczny, produkowanych przez siebie systemów karniszy

UWAGA!: Praca całego napędu takiego zestawu jest względnie cicha, a materiał  w sposób płynny przesuwa się w zaprogramowanym tempie. Co więcej, nie trzeba sięgać po pilota, znajdując się w pobliżu okna, żeby je móc zasłonić. Wystarczy tylko delikatnym ruchem dłoni pociągnąć za materiał pociągnąć wzdłuż szyny, aby napęd został automatycznie uruchomiony i zasunął firanę. Jeżeli mamy taką możliwość, wówczas automatem elektrycznym możemy sterować z poziomu ściennego panelu dotykowego, wspomnianego już  pilota albo za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

WADY ROZWIĄZANIA ARANŻACYJNEGO – JAKIE MAJĄ KARNISZE ELEKTRYCZNE?

Jak każde rozwiązanie techniczne, także i to, ma swoje wady. Jednakże oraz na szczęście, nie są one tak przeważające i dominujące nad zaletami, które posiadają karnisze elektryczne.

Mankamentami użycia takiego rozwiązania są:

 • Niewątpliwie do mało korzystnych czynników takiego rozwiązania należy m.in.: ciężkie materiały firan, których użyto do ich produkcji, mogą sprawiać czasami problemy (ale wcale nie muszą) z chwilą ich próby przymocowania do karnisza elektrycznego.
 • Duże szyny karniszy, są one szczególnie widoczne, kiedy jeżeli zasłony są osłonięte jak odsłonięte.
 • Niekiedy może występować utrudniony dostępu do firan dopasowanych do szyn o długości więcej niż 18, a nawet 21 metry. Aczkolwiek nie stanowi to obecnie większego problemu. Standardem stało się używanie karniszy o długości 15 metrów kw.
 • Może się również zdarzyć, że sam system karniszy elektrycznych, kiedy może zajmować trochę więcej miejsca, niż zostało to przewidziane w projekcie- przestrzennego zagospodarowania lokalu. Szczególnie mowa tu o silniku, określanym jak ‘’serce całego napędu’’. Gdyż może on zajmować trochę więcej miejsca w przestrzeni danego pomieszczenia. Nie mniej jednak nie za często ma miejsce, taki problem.

SUMMA SUMMARUM

Na podstawie tego wszystkiego, czyli zaprezentowanych powyżej wad oraz zalet,  podejmijmy sami stosowną decyzję dot. zasłon okiennych i sterowaniem nimi za pomocą karniszy z silnikiem elektrycznym. Mają one więcej zalet niż wad. Dlatego, szczerze mówiąc, warto zainwestować w taki system rozsuwania firan, w domu lub firmie albo Sali konferencyjnej bądź w hotelu i wielu innych miejscach.