Rodzaje zasłon okiennych i ich zastosowanie

Zasłony są nieodzownym elementem każdej okiennej dekoracji. Nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale również są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Warto wiedzieć jaki rodzaj zasłon, sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

Materiał wykonania zasłon

Zasłony gotowe są w stanie stworzyć ciekawy efekt dekoracji okiennej, jednak w dużej mierze wszystko zależy, od ich materiału wykonania. Zazwyczaj ozdoby te są produkowane z satyny, bawełny, lnu oraz tkanin sztucznych. Materiały te można bez problemu dopasować do rodzaju pomieszczenia. Zasłony bawełniane różnią się fakturą, grubością oraz sposobem wykończenia polecane do pokojów dziennych i dziecięcych. Tkaniny bawełniane, do których należy batyst, płótno, plusz czy sztruks nadadzą wnętrzu charakteru, oprócz tego wyglądają niezwykle gustownie, jednak do utrzymania ich w nienagannym stanie, niezbędne jest prasowanie materiału. Aksamit jest idealną propozycją do eleganckich wnętrz, zwłaszcza do romantycznych sypialni. Zasłony stworzone z subtelnego płótna, nadadzą okiennej oprawie nieco lekkości. Ozdoby te mogą być także wykonane z naturalnego lnu, który stworzy przytulny klimat. Len sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach w stylu skandynawskim oraz rustykalnym. Aby zapewnić kuchni wystarczającą ilość światła, osoba urządzająca wnętrze powinna sięgnąć po te wykonane z poliestru o transparentnej i lekkiej strukturze.

Rodzaje zasłon okiennych

Zasłony zaciemniające

Głównym zadaniem tego rodzaju zasłon jest izolacja promieni słonecznych. To dekoracje uszyte z grubych i gęstych materiałów o nieprześwitującym splocie. Dzięki temu skutecznie powstrzymują promienie słoneczne przed dostaniem się do środka pomieszczenia. Zasłony zaciemniające nazywane są również zasłonami typu „blackout”, co ważne nie muszą być one czarne, aby dobrze spełniały swoją funkcję. Produkty te dostępne są w wielu unikalnych wzorach i w bogatej kolorystyce, dzięki czemu można je dobrać do panującego we wnętrzu stylu. Zasłony zaciemniające przyczyniają się do ograniczenia hałasu, dzięki nim można stworzyć w pomieszczeniu tak potrzebną często ciszę i spokój. Wykazują także zdolność częściowej termoizolacji, która jest przydatną cechą zwłaszcza w zimniejszych okresach. Tego rodzaju ozdoby okienne polecane są do wszystkich sypialni, to także dobre zasłony do salonu, zwłaszcza w przypadku mieszkań znajdujących się przy ruchliwych drogach. To także doskonała propozycja dla hoteli i gabinetów, gdzie zmniejszona ilość dźwięków pochodzących z otoczenia jest bardzo pożądana. Ze względu na dobrą izolację promieni słonecznych, warto je zastosować także w dziecięcych sypialniach, aby stworzyć dziecku lepsze warunku do spokojnego odpoczynku. To najczęściej polecane zasłony do sypialni, dzięki którym domownik może zapewnić sobie optymalny poziom zacienienia pokoju. Co ważne, mogą być szyte na wymiar, dzięki czemu można je idealnie dopasować do wielkości okna, to propozycja zwłaszcza dla nietypowego rozmiaru stolarki okiennej. Wysokiej jakości zasłony można zobaczyć na stronie sklepu internetowego https://alena-firany.pl/zaslony.html

Zasłony pół zaciemniające

Przy użyciu zasłon pół zaciemniających można stworzyć przytulny klimat i ograniczyć ilość promieni słonecznych przedostających się do środka, które mogłyby przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Materiał ich wykonania przepuszcza wystarczającą ilość światła, aby pomieszczenie było odpowiednio doświetlone. Nie istnieje więc potrzeba korzystania ze sztucznego światła. Takie rodzaje zasłon okiennych znajdują zastosowanie zwłaszcza w salonach oraz gabinetach, zapewniając komfortową pracę przy komputerze.

Zasłony dekoracyjne

źródło: pexel.com

Zasłony dekoracyjne pełnią głównie funkcję ozdobną, nie zaciemniają pomieszczenia, aczkolwiek nadają mu wyraźnego charakteru. Wykonane zazwyczaj z tkanin delikatnych oraz półprzezroczystych. Do ciekawych propozycji upiększających okno, należą między innymi zasłony sznurkowe. Ten rodzaj ozdób dobiera się przede wszystkim do kolorów innych elementów wystroju wnętrza (meble, ściany, dodatki). Znajdują zastosowanie głównie w salonach i są świetną propozycją zwłaszcza dla okien skierowanych na północ. Często są to zasłony nowoczesne, które nie tylko pełnią funkcje estetyczne, ale także mogą zamaskować pewne mankamenty pomieszczenia.

Zasłony można podzielić również ze względu na sposób ich zakładania, wymienić można modele wieszane na:

  • Kółkach zamocowanych w zasłonie.
  • Szelkach, które wystają poza zasłonę.
  • Na taśmie marszczącej wieszane przy użyciu żabek.
  • Tunelu, który znajduje się u góry a przez niego przekładana jest zasłona.
  • Kanele z krzywką, w wewnętrznej stronie zamieszczony jest tunel, a przy zastosowaniu wystającej grzywki w formie marszczeń, wszystko to jest dobrze zamaskowane.

Odpowiednio wybrane zasłony wraz z innymi ciekawymi dodatkami, stworzą unikalną i niebanalną aranżację okienną. Pomogą stworzyć przytulną i klimatyczną przestrzeń w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Duży wybór bogato zdobionych zasłon o różnych cechach, pozwoli na dobranie idealnego rozwiązania do stylu panującego w mieszkaniu. Decyzja zależy przede wszystkim od własnych wymagań, upodobań, a także od tego, w jakim stylu chce dana osoba utrzymać pomieszczenie.