Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim – proste wskazówki

Nasze mieszkania to miejsca, w których spędzamy sporo czasu. Chcemy więc urządzić je tak, aby nasza codzienność była wygodna i praktyczna. Nie zawsze jest nam łatwo zdecydować, jaka stylistyka będzie najlepsza w naszym domu, dlatego inspirujemy się i szukamy pomysłów, które odmieniają wnętrza i uaktualnią ich charakter. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na etapie kapitalnego remontu czy po prostu szukamy mebli i dekoracji, które wprowadzą nieco świeżości, warto szukać tego, co trafnie wpisze się w nasze oczekiwania.

Świeży styl prowansalski dla miłośników tego, co naturalne

Niesłabnącą popularnością cieszy się styl prowansalski, którego definicją są ciepłe i ekologiczne rozwiązania. To często połączenie drewna, cegły i tworzenie przestrzeni, która ma być maksymalnie przyjazna dla domowników. To wnętrze, które od razu budzi przyjemne odczucia. Kojarzy się z najpiękniejszą wsią, za którą wszyscy tęsknimy. Takie nawiązanie do naturalnej przyrody to świetny sposób, aby stworzyć sobie w naszych mieszkaniach namiastkę tego, co naturalne – tym bardziej, że otaczająca nas elektronika bardzo zdominowała codzienność, w której się poruszamy. Szybkie tempo życia oraz mnóstwo obowiązków sprawiają, że każdy nasz dzień jest wypełniony po brzegi pilnymi zajęciami, dlatego wnętrza, które przywołują nam na pamięć beztroskie dzieciństwo na łonie przyrody, mogą być świetnym sposobem na przełamanie surowego stylu i chłodnej nowoczesności. Styl prowansalski to przede wszystkim harmonia i kameralny urok wnętrz, w których czas zdaje się płynąć wolniej.

Wnętrze w stylu prowansalskim
Wnętrze w stylu prowansalskim z nutka nowoczesności

Komfortowa swoboda w salonie i kuchni

Najczęściej styl prowansalski możemy zobaczyć w pokojach dziennych i w kuchniach. Jeżeli w naszym domu salon i kuchnia stanowią jedno pomieszczenie, warto to wykorzystać i zadbać o transparentność oraz efekt, który pozwoli nam czuć się w swoim domu niezwykle komfortowo. Najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrza i dodają im eleganckiego wyrazu. Każde mieszkanie to zupełnie indywidualny potencjał wart wykorzystania. Jeśli jesteśmy zwolennikami prostoty i klasyki, z pewnością przypadną nam do gustu klasyczne drewniane meble malowane na biało. Jadalnia, którą urządzimy ze smakiem będzie wspaniałą przestrzenią do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jej indywidualny charakter podkreślą spersonalizowane dodatki. Wiele z nich możemy wykonać samodzielnie. Styl prowansalski to ekologiczne rozwiązania, które nie oznaczają wydawania całej fortuny. To często proste pomysły, które wymagają kreatywności, aby odwdzięczyć się niezwykłą estetyką.

Indywidualna estetyka

Nieco inwencji twórczej i wyobraźnia pomogą nam stworzyć wnętrze, które będzie odzwierciedleniem naszych pasji i zainteresowań. Każdy dom to w pewnym sensie wyraz osobowości jego mieszkańców, dlatego warto zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale również o dodatki, ozdoby i dekoracje, które będą nietuzinkowym wyrazem naszych upodobań. W prowansalskich wnętrzach dominuje słońce i jasny wystrój. To również mnóstwo kwiatów, które oczyszczają powietrze i wprowadzają świeżość i radość do każdego wnętrza.  Liczą się tutaj delikatne zasłony i firanki, które będą stanowić gustowną oprawę okna. Powinny dobrze korespondować z całością. Sprawdzą się gładkie zasłony bez wzorów jak również te z motywami kwiatowymi. W sklepach internetowych z pewnością znajdziemy to, co trafnie wpisze się w nasz gust. To ważne, aby mieszkanie było spójne z naszym stylem życia. Wtedy czujemy się w nim swobodnie, a to znacznie podnosi nasze samopoczucie.