Czym kierować się przy wyborze płytek kuchennych?

Zdecydowanie się na jeden, konkretny rodzaj płytek kuchennych nie jest łatwym zadaniem. Istnieją bowiem dziesiątki ich modeli i typów, przez co domownik chcący wyremontować swoją kuchnię może być mocno zakłopotany. Dobrze dobrane potrafią zmienić oblicze całego pomieszczenia i dodać mu pożądanego uroku. Te, które nie będą pasować do przyjętej aranżacji, zepsują wszelkie wysiłki projektanta. Czym zatem kierować się przy wyborze płytek kuchennych, abyśmy byli zadowoleni z tego, jak się one prezentują? Prezentujemy kilka pomysłów jak usprawnić ten proces.

Chęci i dostępność – rekonesans ofert

Nawet najbardziej wyszukane i najdroższe płytki kuchenne nie będą z miejsca gwarantem naszego zadowolenia. Przede wszystkim powinny się liczyć nasze chęci i oczekiwania względem odbioru przestrzeni kuchennej. Warto zatem już na początku określić, jaki styl będzie nam się najbardziej podobał. Jeśli dopiero zaczynamy urządzanie kuchni – jesteśmy w najlepszej sytuacji. Praktyka jednak pokazuje, że bardzo często będziemy dysponować już wyposażeniem, jednakże chcemy wyłącznie odświeżyć nadszarpnięty zębem czasu wygląd ścian. Nie oznacza to jednak, że stoimy przed niewykonalnym zadaniem. Określmy nasze chęci, upodobania i oczekiwania – w oparciu o styl pasujący do reszty umeblowania. Jeśli posiadamy bądź zdecydujemy się na kamienne, zimne blaty, to płytki kuchenne muszą pasować do obranej konwencji. Z kolei trzymając się stylu skandynawskiego, nie będziemy mogli zdecydować się na kwieciste, zdobione kafelki, które zniweczą cały efekt. Warto zatem kierować się obiektywnym spojrzeniem i konfrontować wypracowane pomysły z dostępnymi ofertami – wszak nie wszystkie inspiracje mogą być dostępne od ręki.

Płytki kuchenne vintage

Rodzaje płytek. Które kafelki nadadzą się do kuchni?

Kuchnia jest szczególnym miejscem, w którym nasze urządzenia, ściany czy podłoga mogą być narażone na uszkodzenia. Nierzadko zdarza się, że upadnie nam talerz, wylejemy wodę czy ochlapiemy ścianę. W doborze płytek kuchennych powinniśmy się zatem kierować użytecznością i trwałością kafelków. Nie chcielibyśmy aby przy pierwszym przypadkowym uderzeniu uległy pęknięciu czy zarysowaniu. Zwróćmy uwagę na tworzywo, z jakiego płytki zostały wykonane. Do kuchni powinniśmy wybrać solidne, wytrzymałe kafelki, odporne na wstrząsy, gwałtowne zmiany temperatur – przy zachowaniu tych właściwości muszą się jeszcze odpowiednio prezentować. Wybierajmy te, które są wykonane z ceramiki lub wzmacnianego szkła. W nowoczesnej kuchni sprawdzi się m.in. gres – wypalana w ponad 1000 stopniach Celsjusza ceramika, która charakteryzuje się małą adsorpcją wilgoci, dużą odpornością i wytrzymałością na ogromne obciążenia. Charakterystyka gresu pozwala na wykładanie płytek na zewnątrz domu – jednakże możemy je również stosować w aranżacji wewnętrznej. Gres może być również polerowany, co pozwala uzyskać efekt połyskiwania płytek, dzięki czemu posiada bardzo estetyczny wygląd. Ciekawą propozycją jest zastosowanie gresu satynowego kilkanaście centymetrów powyżej blatu kuchennego. Jest on ładnym, półmatowym materiałem wykończeniowym, który jednak jest podatny na zarysowania – stąd też nie może być intensywnie eksploatowany.

Płytki do kuchni nowoczesnej

Bez tego cała praca może pójść na marne

W rodzajach płytek kuchennych możemy przebierać bez liku. Od wspomnianych gresów, po glazurę, terakotę i klinkier. Również płytki szklane zyskują dużą popularność – ze względu na nieocenione walory estetyczne. Nie sposób się nie pogubić w propozycjach aranżacji naszego pomieszczenia. Jeśli wciąż mamy kłopot z doborem odpowiednich kafelków, to możemy skorzystać z jeszcze jednej rady. Sprawdźmy gotowe aranżacje wnętrz, wybierzmy te, które nam się podobają i wdrożmy zaczerpnięty pomysł w życie. Znajdziemy ich z pewnością setki. W odsianiu tych mniej ciekawych pomogą nam nasi znajomi i bliscy, wszak z pewnością wśród nich jest chociaż jedna osoba, która przechodziła przez podobny proces doboru odpowiednich płytek do swojej kuchni. Korzystanie z gotowych inspiracji nie jest niczym złym, ba, może być nawet potraktowane jako docenienie gustu i starań projektanta.