Wady i zalety paneli podłogowych

Panele podłogowe to jeden z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych na posadzki. Są niedrogie, szybkie w montażu, a ich szeroki wybór umożliwia precyzyjne dobranie faktury i kolorystyki do potrzeb domowników. Wśród inwestorów jest tylu samo zwolenników, co przeciwników tego rozwiązania. Jakie wady i zalety paneli podłogowych należy wziąć pod uwagę, planując aranżację podłóg w swoim mieszkaniu?

Zalety paneli podłogowych

Jedną z najważniejszych zalet paneli podłogowych jest wyjątkowa prostota montażu. Zamontowanie nowej podłogi w pomieszczeniu nie sprawi trudności nawet niewprawnemu majsterkowiczowi. Wystarczy umiejętność docinania poszczególnych elementów, by w krótkim czasie wykończyć kolejne metry posadzki. Wpusty do montażu sprawiają, że wszystkie panele idealnie pasują do siebie, a elastyczny spód powoduje, że nawet krzywa podłoga staje się względnie równomierna.

Układanie paneli podłogowych

Panele są także łatwe do utrzymania w czystości. Nie wymagają stosowania specjalistycznych środków do pielęgnacji, a ich ładny wygląd można osiągnąć, myjąc je wodą z dodatkiem niemal każdego detergentu. Należy jednak pamiętać, by stosować jedynie wilgotnego mopa – zbyt mokry może doprowadzić do rozwarstwienia się laminatu.

W sprzedaży dostępny jest olbrzymi wybór paneli. Różnorodne wzory imitują drewno i inne materiały, a bogata kolorystyka sprawia, że pasują one do każdego wnętrza. Mogą one także posiadać dodatkowe udogodnienia, takie jak podwyższoną odporność na ścieranie, odbarwienia, substancje chemiczne, nacisk czy działanie wody.

Dodatkowo mało znaną zaletą paneli podłogowych jest możliwość łatwego demontażu i ponownego zamocowania ich w innym miejscu. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest szybkie i nieskomplikowane wymienienie fragmentów zniszczonego pokrycia, a także położenie całkowicie nowej podłogi.

Wady paneli podłogowych

Prócz licznych atrakcyjnych cech, warto wspomnieć również o wadach paneli podłogowych. Przede wszystkim tańsze modele mogą być niezbyt estetycznie wykończone, przez co podłoga może wyglądać sztucznie i być nieprzyjemna w dotyku. Jedynie drogie wersje mogą skuteczniej imitować fakturę i kolorystykę drewna, jednak nigdy nie dorównają one prawdziwemu, litemu dębowi czy jesionowi.

Aby panele zapewniły dobry komfort akustyczny, niezbędne jest zastosowanie dodatkowego wyciszenia. Zamocowanie warstwy wygłuszenia zwiększa pracochłonność i koszt inwestycji. Niestety nawet staranne ułożenie podkładów pod panele nie zapewnia całkowitej skuteczności sprawiając, że mogą one hałasować bardziej niż płytki ceramiczne czy drewniany parkiet.

Omawiając wady paneli podłogowych nie sposób nie zwrócić uwagę na ich trwałość. Szczególnie tańsze modele dość szybko się niszczą, a ponadto nie podlegają one renowacji. Droższe w zakupie wersje mogą być użytkowane nieco dłużej, jednak nigdy nie zapewnią one takiego okresu eksploatacji, jak podłoga z litego drewna czy gresu. Panele są także wyjątkowo wrażliwe na negatywne działanie wody, stąd ich regularne, nadmierne moczenie może dodatkowo przyspieszać ich uszkodzenie.

Panele podłogowe są także niewskazane dla alergików lub osób zamiłowanych w czystych wnętrzach. Gromadzą one ładunki elektrostatyczne, mocno przyciągając kurz, w którym mogą znajdować się roztocza i alergeny. Aby utrzymać je w czystości niezbędne jest znacznie częstsze odkurzanie i mycie niż w przypadku innych rodzajów pokryć.

Panele podłogowe są stosunkowo niedrogim i łatwym w montażu sposobem wykończenia posadzki. Nie są wymagające pod kątem pielęgnacji, a dzięki szerokiej ofercie kolorystycznej – pasują do każdego wnętrza. Rozważając wady i zalety paneli podłogowych warto jednak pamiętać o ich niewielkiej trwałości, dość głośnej pracy i skłonności do przyciągania kurzu. Z tego względu mogą one nie zapewniać tak wysokiego komfortu użytkowania, jak pokrycia z litego drewna, płytek czy wykładzin dywanowych.