logo

wnetrza.blog

article cover image

Ekologiczna farba do ścian – plusy i minusy.

article cover image

Marcin21 września 2024

Wybór odpowiedniej farby do ścian, często jest uwarunkowany tym jaki kolor pragniesz uzyskać oraz czy farba odpowiednio pokrywa malowaną powierzchnię.

Na drugi plan schodzą takie rzeczy jak np. to, czy farba nie jest szkodliwa dla naszego środowiska, a co najważniejsze – zdrowia. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach, na rynku możemy spotkać wiele farb, które spełniają wszystkie opisane wcześniej kryteria. W dalszej części zastanowimy się jednak jakie są plusy i minusy ekologicznej farby do ścian.

Czym jest ekologiczna farba do ścian?

Jest to produkt, który jest pozbawiony wszelakich rozpuszczalników oraz innych szkodliwych substancji. Ważne jest to, że farba ta, jest wodorozcieńczalna. Minusem tego rozwiązania jest to, że farba ta nie jest tak wytrzymała na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. To właśnie rozpuszczalniki powodują, że farba jest odporna na wspomniane wcześniej rzeczy. Zwykłe farby zawierają również pewne związki organiczne, które uwalniają się podczas jej dosychania na ścianach. Niestety to właśnie my wdychamy powietrze, które zawiera te substancje. W teorii farb na bazie rozpuszczalników powinni unikać wszyscy, lecz tak nie jest. Warto jednak wspomnieć o tym, że osoby posiadające skłonności alergiczne powinny zastanowić się nad tym, czy taka farba nie będzie miała złego wpływu na jej samopoczucie jak i zdrowie.

Jakie farby charakteryzują się ekologicznością?

Aktualnie na rynku można wymienić kilka rodzajów farb, które są uznawane za ekologiczne. Są to:

  • farby winylowe
  • farby akrylowe
  • farby lateksowe

Różnią się one tym, w jaki sposób zostały wykonane oraz co jest ich głównym spoiwem. Warto nadmienić, że są to tzw. emulsje. Dzięki temu, w procesie dosychania, nie wydzielają szkodliwych substancji. Ogromną zaletą takich farb jest ich świetne krycie oraz łatwe rozprowadzanie. Kolejnym plusem farb ekologicznych jest ich przepuszczalność pary. To właśnie ona odpowiada za eliminacje występowania pleśni w pomieszczeniach.

Oprócz wymienionych wcześniej farb, warto wspomnieć o starszych rozwiązaniach, które ciągle są dostępne na rynku. Należą do nich farby klejowe oraz mineralne. Klejowe kiedyś były stosowane bardzo często, a w dzisiejszych czasach, można je spotkać tylko w ich zmienionej wersji. Farby mineralne można podzielić na wapienne, cementowe oraz silikatowe. Pierwszy rodzaj nie jest już prawie stosowany, drugi jest przystosowany do malowania powierzchni wykonanych z betonu, a trzeci jest strasznie drogi i używany tylko i wyłącznie na zewnątrz budynków.

Ekologiczna farba do ścian – plusy i minusy

O części plusów oraz minusów wspomnieliśmy wcześniej. Warto wiedzieć, że dostępne farby ekologiczne do ścian, tworzą gładkie oraz estetyczne powłoki. Producenci stale rozszerzają gamę kolorów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że znajdziesz produkt, który w pełni spełni twoje oczekiwania. Kolejną zaletą takich farb jest ich łatwiejsze rozprowadzenie oraz szybsze schnięcie. Niestety tak jak w przypadku zwykłych farb, mamy tutaj drugą stronę medalu. Farby ekologiczne są często droższe niż ich nie ekologiczni bracia. W przypadku farb strukturalnych, ich stosowanie niekoniecznie może być wskazane, jeżeli mają być na ścianach w pokoju alergika lub twojego dziecka. To samo tyczy się farb klejowych oraz mineralnych. Są to farby ekologiczne, lecz nie są zbyt polecane dla alargików. W tej sytuacji warto spojrzeć na etykietę produktu. To właśnie z niej można się dowiedzieć, czy farba nadaje się do dziecięcego pokoju, lub do pomieszczeń, w których głównie będą przebywać osoby podatne na różne alergie oraz uczulenia.