logo

wnetrza.blog

article cover image

Jak samemu przeprowadzić renowacje mebli – praktyczne wskazówki.

article cover image

Marcin24 września 2024

Nie zawsze warto pozbywać się swoich starych mebli i zastępować ich nowym modelem. Znacznie ciekawszy rozwiązaniem jest ich renowacja.

Jest to doskonały sposób na odnowienie wyglądu naszego mieszkania bez potrzeby inwestowania w nowy komplet mebli. Zaoszczędzimy na tej decyzji sporo pieniędzy, szczególnie jeżeli podejmiemy się samodzielnej renowacji. Jeżeli interesuje nas takie rozwiązanie, warto dobrze się do niego przygotować.

Narzędzia przydatne podczas renowacji mebli

Zabierając się za samodzielną renowację starych mebli, musimy zaopatrzyć się we właściwe narzędzia. Śrubokręty, młotki oraz kombinerki przydadzą nam się podczas demontażu. Nie obejdziemy się również bez papieru ściernego do drewna. Za jego pomocą usuniemy ślady użytkowania oraz wgłębienia z powierzchni mebla. Najlepiej sprawdza się gruby papier, gdyż zachowujemy o wiele lepszą kontrolę podczas ścierania. Natomiast dłuto posłuży nam do zdzierania grubszych warstw starej farby. W zależności od miejsca, w którym znajduje się powłoka, lepiej sprawdzić się może zwykły pilnik. Przyda nam się również szpachelka, gdy nadejdzie czas nakładania pianki strukturalnej bądź innych preparatów.

Istotnym elementem renowacji mebli jest ich szlifowanie. Do obróbki płaskich, wypukłych oraz wklęsłych powierzchni przyda nam się narzędzie dysponujące elastycznymi tarczami szlifierskimi. Warto więc zakupić porządną szlifierkę mimośrodkową. W sklepach dostępne są także modele, które można używać do polerowania mebli. Natomiast w przypadku dużej i płaskiej powierzchni, lepiej sprawdzi się szlifierka oscylacyjna. Szczególnie dobrze poradzi sobie podczas renowacji narożników naszego mebla.

Końcowym etapem odnowy jest nałożenie świeżej warstwy farby. Do tego będziemy potrzebowali pędzli lub ewentualnie wałków. Ich wybór zależy od tego, jaki rodzaj farby planujemy nakładać. W przypadku farb rozpuszczalnikowych wystarczy pędzel z naturalnego włosia lub welurowy wałek. Oprócz tego potrzebujemy masy szpachlowe do uzupełnienia ubytków w meblu oraz impregnatów, które zabezpieczą materiał przez negatywnym wypływem zewnętrznych czynników.

odnowiony-stol-po-renowacji.jpg

Główne etapy odnawiania starych mebli – szlifowanie i szpachlowanie

Najłatwiej przyjdzie nam odnowa mebli drewnianych. O ile jest to złożony proces, nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Wystarczy, że zaopatrzymy się we właściwe narzędzia i będziemy przestrzegać kilku podstawowych reguł. Na samym początku musimy przygotować powierzchnię odnawianego mebla. Chodzi mianowicie o usunięcie starych lakierów oraz farby. Pozbywamy się także wszelkich zanieczyszczeń. W tym celu należy szlifować powierzchnię mebla za pomocą odpowiedniej szlifierki. W przypadku miejsc trudno dostępnych wskazane jest stosowanie papieru ściernego o ziarnistości od 120 do 320. Jego wybór zależy przede wszystkim od stanu naszego mebla. Ogromne znaczenie ma równomierne przeszlifowanej całej powierzchni. Wszelkie niedociągnięcia staną się widoczne po pomalowaniu odnawianego mebla. Przed przejściem do kolejnego etapu trzeba odkurzyć całą jego powierzchnię.

Stare meble zazwyczaj posiadają wiele drobnych uszkodzeń i śladów użytkowania. Drewniane modele są szczególnie podatne na występowanie ubytków oraz rys. Nie pozbędziemy się ich za pomocą szlifowania. Niezbędne będzie użycie specjalnej szpachli do drewna, która kolorystycznie pasuje do naszego mebla. Warto zainwestować w produkt zawierający terpentynę, dzięki, której masa szpachlowa będzie lepiej przyczepiała się do drewna. Po wypełnieniu ubytków i wyschnięciu preparatu musimy ponownie przeszlifować powierzchnię odnawianego mebla. W przypadku niewielkich ubytków wystarczy pojedyncza warstwa szpachli o grubości nieprzekraczającej 4 mm. Większe szczelin mogą potrzebować kolejnych warstw, które nałożymy dopiero po wyschnięciu poprzednich. Typowa szpachla powinna wyschnąć w ciągu 2 lub 3 godzin.

odnowiona-sofa-skorzana.jpg

Jakie preparaty nakładamy na przygotowaną powierzchnię drewnianych mebli?

Do poprawienia wyglądu najlepiej zastosować bejcę. Równomiernie wniknie ona w drewno i podkreśli jego naturalne piękno. Do jej nałożenia wystarczy zwykła gąbka lub miękka szmatka. Ważne jest to, abyśmy równomiernie wcierali preparat na całej powierzchni mebla. W przeciwnym razie mogą powstać plamy i odbarwienia, które negatywnie wpłyną na wygląd odnawianego mebla. Po zabejcowaniu danego elementu musimy odczekać przynajmniej 6 godzin. Jeżeli chcemy uzyskać ciemniejszy kolor drewna, możemy nałożyć kolejną warstwę bejcy. Należy pamiętać o tym, że ten materiał jedynie poprawi wygląd naszego mebla. Do jego zabezpieczenia będziemy musieli dodatkowo nałożyć warstwę lakieru. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Do jego nałożenia używamy wałka gąbkowego lub specjalnego pędzla do lakierów. Tak odnowiony mebel posłuży nam przez wiele lat.