Jaka pościel dla dziecka kupić, aby była dobra i bezpieczna?

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka – szczególnie w jego pierwszych chwilach. Odpowiednia ilość snu z zachowaniem szczególnej higieny tego procesu sprawia, że dziecko odpowiednio się rozwija, jest wypoczęta i szczęśliwe, a rodzice mają wystarczającą ilość czasu dla siebie, by jednocześnie spełniać się w macierzyństwie i dbać o swój rozwój. Aby sen dziecka był dla niego komfortowy konieczne jest zadbanie o odpowiednią pościel w jego łóżeczku a później łóżku. Dzięki wysokiej jakości pościeli dziecko będzie bezpieczne podczas snu oraz otulone miękkością materiału. 

Jaka powinna być pościel dla dziecka?

Pierwszym i najważniejszym kryterium w pościeli dla dzieci jest jej jakość. Ważne jest to, aby pościel była wykonana z przewiewnego materiału, który jednocześnie będzie odpowiednio ogrzewał dziecko. Warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim bawełnianą pościel, która poza tym, że jest bezpieczna i przyjemna jest także trwałym materiałem, który łatwo się pierze i prasuje. Do tego ilość nadruków na bawełnie jest właściwie nieograniczona. Dzięki temu rodzice wraz z dzieckiem mogą wybrać taki rodzaj pościeli, który będzie odpowiadał ich poczuciu estetyki. W okresie letnim świetnie sprawdza się także pościel lniana. Jednak w przeciwieństwie do dość taniej bawełny jest ona znaczenie droższa. Dodatkowo w przypadku lnianej pościeli należy spodziewać się efektu trwałego pomięcia, ponieważ len, to bardzo gniotący się materac. Trudno także o nadruki na nim, co w przypadku dorosłych nie ma aż takiego znaczenia, jak w wypadku dzieci, które z natury lubią być otaczane ulubionymi postaciami z bajek, zwierzątkami czy motywami zabawek. Kolejnym ważnym aspektem jest także rodzaj pościeli. Każdy rodzic powinien pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym mniej przedmiotów powinno się znajdować w łóżeczku. W pierwszych tygodniach życia noworodka ramy łóżka nie powinny zdobić żadne ochraniacze, organizery, karuzele, przewijak czy zabawki. Zastosowanie tego rodzaju przedmiotów sprawia, ze łóżeczko staje się zagrożeniem dla dziecka pod względem śmierci łóżeczkowej oraz mechanicznych uszkodzeń. Zatem powinniśmy pamiętać, że przez pierwsze miesiące życia dziecka w łóżeczku powinniśmy mieć:

  • materacyk, jak najwyższej jakości.
  • poduszkę, która jest szczególnie ważna u dzieci, mających tendencje do zwracania pokarmu,
  • rożek/becik/śpiworek/kołderka – w zależności od wieku dziecka. Najpierw rożek, a kolejne pozostałe, wskazane otulacze dla dzieci.

Pościel dziecięca

Oczywiście wraz z kolejnymi tygodniami życia dziecka możemy wprowadzać do łóżeczka ochraniacze, mające chronić dziecko przed uszkodzeniami rączek czy główki. Natomiast robimy to, kiedy dziecko jest już starsze a nie kiedy jest noworodkiem, niemowlakiem.

Jak zadbać o higienę snu noworodka?

Najważniejszym aspektem higienicznego snu u dzieci jest wysokiej jakości pościel. Pozwoli dziecku nocą nie zmarznąć, ale również się nie przegrzewać. Odpowiednio dobrana do wieku dziecka pościel sprawi także, że podczas snu będzie ono bezpiecznie i będzie mu wygodnie. Warto także odpowiednio zabezpieczyć pościel, umieszczając pomiędzy prześcieradłem a materacykiem podkład chłonny na wypadek ulewania etc. Ważne jest także odświeżanie pościeli poprzez jej wietrzenie i pranie co 2-3 tygodnie. Dzięki temu będziemy regularnie pozbywać się roztoczy (w przypadku alergików warto prać pościel nawet co tydzień, aby ilość roztoczy została maksymalnie zredukowana). Przed snem dziecka warto także odpowiednie przewietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko ma spać. Szacuje się, że optymalną temperaturą do snu dla dzieci jest 21 stopni. Wówczas dzieci śpią najlepiej. Należy także ostrożnie podchodzić do otwierania okien nocą u dzieci, ponieważ nocą temperatura spada o wiele stopni, przez co osłabiony jeszcze organizm noworodków, może się wyziębić.

Duży wybór pościeli dostępny jest na https://alena-firany.pl/posciel-na-lozko.html

Pościel ma ogromne znaczenia dla snu dziecka. Z kolei sen ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Mając tego świadomość warto zadbać o jak najlepszą jakość zarówno pościeli dla dziecka, jak i jego snu. Dzięki temu nasz malec będzie się prawidłowo rozwijał, pozwalając również nam się wysypiać.

Pościel w łóżeczku